Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.760.2024.1.MKA
Możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków na aranżację mieszkania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
·prawidłowe w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodu zapłaconej ceny nabycia w ramach Umowy Deweloperskiej,
·nieprawidłowe w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodu kosztów aranżacji lokalu.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca 16 grudnia 2021 r. związał się ze spółką deweloperską działającą pod firmą (…) S.A. umową deweloperską, zawartą w formie aktu notarialnego sporządzonego przez zastępcę notarialnego (…), wpisanego następnie do rep. A nr (…) (dalej we wniosku jako „Umowa Deweloperska").
Zgodnie z brzmieniem §2 ust. 1 Umowy Deweloperskiej przedmiotem zawartego między stronami kontraktu jest wybudowanie i przeniesienie odrębnej własności lokalu oznaczonego technicznie jako (…), co wedle uzgodnionego mocą zapisu §2 ust. 1 Umowy Deweloperskiej odbyć się miało nie później niż 3 października 2022 r. Wnioskodawca w uzgodnionych interwałach uiścił całą cenę nabycia lokalu, zgodnie z brzmieniem §3a Umowy Deweloperskiej w łącznej wysokości (...) złotych. Cena z Umowy Deweloperskiej obejmowała już w sobie wartość podatku VAT. Przedmiotowy lokal został wydany we władanie Wnioskodawcy z datą 10 października 2022 r., w trybie o którym mowa w art. 27 ust. 1 Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r. (Dz.U. Nr 232 poz. 1377 z poźn. zm.), czyli jako poprzedzenie przeniesienia własności lokalu mieszkalnego na nabywcę odbiorem następującym po zawiadomieniu o zakończeniu budowy przy jednoczesnym braku sprzeciwu ze strony właściwego organu albo na podstawie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty