Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.661.2022.2.AS
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 23 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 sierpnia 2022 r. (wpływ 22 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca od dnia (…) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą (…), której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to zasady ogólne (skala podatkowa) i forma ta obowiązuje w całym okresie objętym wnioskiem.
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz (…) – dalej jako „Spółka”, na podstawie pisemnej, ramowej umowy o współpracy.
Umowa ramowa pomiędzy Stronami została zawarta w dniu (…). Zgodnie z jej postanowieniami, Wnioskodawca zobowiązany jest do wykonywania usług i dzieł polegających na testowaniu, modyfikacji, opracowywaniu lub wdrażaniu oprogramowania. Umowa ramowa określa generalne warunki współpracy Stron, natomiast są one doprecyzowane w umowie realizacyjnej (również zawartej w dniu (…)). Jako zakres usług w umowie realizacyjnej wpisano wytwarzanie, opracowywanie, modyfikację, testowanie systemu, który pozwala przeanalizować zachowanie użytkownika na stronie i w zależności od jego zachowania przeadresować go na odpowiednią stronę internetową. W konsekwencji Wnioskodawca tworzy system (oprogramowanie) używając przy tym wiedzy z dziedziny matematyki, statystyki i machinę learningu. Wnioskodawca pełni funkcję team leada i developera - Wnioskodawca tworzy prototypy, analizuje istniejący kod w celu wytworzenia optymalizacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty