Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.479.2022.1.MM
Skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan rolnikiem, właścicielem gruntów rolnych, które na dzień dzisiejszy wykorzystuje do działalności rolniczej. W przyszłości zamierza Pan wydzierżawić część gruntów na cele nierolnicze. Podmiot, który będzie dzierżawił od Pana część gruntów rolnych, na gruntach tych zamierza postawić instalację do wytwarzania energii odnawialnej oraz produkować i sprzedawać energię elektryczną. Podpisanie przez Pana umowy dzierżawy jest niezbędne inwestorowi do rozpoczęcia procesu pozyskiwania wszystkich wymaganych zezwoleń. Inwestor musi posiadać tytuł prawny do ziemi. Z chwilą podpisania umowy dzierżawy zaprzestanie Pan wszelkiej działalności rolniczej na wydzierżawionym gruncie rolnym. Odpłatność za dzierżawę - czynsz dzierżawny zostanie ustalony na kwotę 1 000 zł za 1 ha rocznie; czynsz będzie waloryzowany wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług ogłaszanym przez GUS. Czynsz płatny będzie za każdy rok z góry, do 31 stycznia danego roku. Ze względu na rodzaj inwestycji, znaczne zaangażowanie środków inwestora oraz mogący trwać nawet kilka lat proces przygotowania gruntów pod inwestycję, uzyskanie wszystkich stosownych zezwoleń i odbiorów środowiskowych, umowa ma zostać zawarta na okres 25 lat, co oznacza, że przez co najmniej 25 lat grunty nie będą wykorzystywane rolniczo. Ponieważ taka inwestycja jest obarczona dużym ryzykiem nieotrzymania wszystkich pozwoleń, co spowoduje wcześniejsze zakończenie umowy, oraz ryzykiem, że po zakończeniu umowy podmiot wydzierżawiający nie przywróci gruntu do stanu sprzed rozpoczęciem inwestycji (usunięcie konstrukcji, rekultywacja gruntów i przeprowadzenie innych robót związanych z przywróceniem gruntom charakteru rolniczego), dzierżawca zapłaci Panu określone kwotowo w umowie odszkodowanie za każdy rok niewykorzystywania gruntów na cele rolnicze. Kwota odszkodowania wyliczona zostanie w oparciu o faktyczne dochody uzyskane przez Pana z rolniczego wykorzystywania wydzierżawionych gruntów, w okresie 10 lat poprzedzających rok, w którym dojdzie do podpisania umowy dzierżawy. Odszkodowanie będzie wypłacone jednorazowo w terminie określonym w umowie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty