Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.474.2022.2.ID
Sposób ustalenia przychodów z najmu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 16 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu ustalenia przychodów z najmu. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni (dalej: Wynajmujący, Pani) posiada nieruchomość, którą wynajmuje podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Wynajmowaną nieruchomość stanowi hala magazynowa z częściami biurowo-socjalnymi wraz z infrastrukturą przemysłową (drogami komunikacyjnymi, urządzeniami oraz instalacją energetyczną, wodociągową, deszczową, kanalizacyjną, przeciwpożarową, grzewczą). Wspomniana nieruchomość położona jest w .... Jako Wynajmujący, Wnioskodawczyni otrzymuje zapłatę w postaci uzgodnionego z Najemcą czynszu najmu.
Wnioskodawczyni otrzymany czynsz najmu rozlicza podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o zryczałtowanym podatku) jako tzw. najem prywatny. Roczna kwota uzyskana z wynajmu nie przekracza 250 000,00 EUR.
W umowie najmu zapisano, że Najemca będzie wpłacał dodatkowo Wynajmującemu, oprócz czynszu najmu, kwoty wynikające z ponoszonych przez Wynajmującego opłat administracyjnych, opłat z tytułu regulowanych podatków od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie, w kwotach określonych w decyzji odpowiednich organów w tym zakresie, wydanych na rzecz Wynajmującego. Wynajmujący zamierza wystawić notę księgową, na podstawie której Najemca będzie wpłacał wskazane w umowie dodatkowe opłaty oprócz czynszu. Wynajmujący, z uwagi na fakt, że zwrot od Najemcy kosztów opłat ponoszonych przez Wynajmującego (opłaty administracyjne, wieczyste użytkowanie, podatek od nieruchomości) nie stanowi przysporzenia majątkowego w myśl art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku, nie jest doliczany do podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu najmu nieruchomości. Wynajmujący jako osoba fizyczna, która dokonuje najmu prywatnego, wykonuje czynność pokrywającą się z definicją działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT. Wnioskodawczyni nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług, na podstawie zwolnienia podmiotowego zapisanego w art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: Ustawa VAT). Przychody z tytułu najmu nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty