Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.371.2022.1.ASK
Wydatek związany ze sfinansowaniem leczenia protetycznego uzupełniającego genetyczny brak zawiązków zębów stałych, nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie jest wydatkiem ponoszonym w celu powstania lub zwiększenia przychodu oraz zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Nie może zatem zostać uznany za koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 kwietnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 28 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na leczenie protetyczne uzupełniające genetyczny brak zawiązków zębów stałych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni od 2012 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą wykonując w jej ramach zawód radcy prawnego w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego. Działalność ta wiąże się z osobistymi spotkaniami z klientami, podczas których udzielane są ustne porady oraz konsultacje prawne. Nadto wykonywanie zawodu radcy prawnego przez Wnioskodawczynię wiąże się z reprezentowaniem klientów przed sądami i innymi organami. Czynności te wymagają nienagannej prezencji, której istotnym elementem jest należyte wysławianie się, ustne prezentowanie racji i argumentów, do którego niezbędne jest pełne uzębienie.
Wnioskodawczyni urodziła się z wadą genetyczną uzębienia polegającą na braku zawiązków zębów stałych 12 i 22. Powoduje to konieczność stosowania przez Wnioskodawczynię rozwiązań protetycznych uzupełniających te braki i wymiany protez wraz z ich zużywaniem się, co następuje po okresie ok. 10 lat użytkowania uzupełnienia protetycznego. Wnioskodawczyni w kwietniu 2021 r. poddała się leczeniu protetycznemu uzupełniającemu genetyczny brak zawiązków zębów stałych (12 i 22), i poniosła z tego tytułu wydatek na ww. leczenie w kwocie 9.000 zł. Uzupełnienie to jest konieczne do wykonywania przez Wnioskodawczynię zawodu radcy prawnego, bez nich niemożliwe byłyby spotkania i konsultacje ustne z klientami oraz występowanie przed sądami. Możliwe byłoby natomiast funkcjonowanie Wnioskodawczyni bez uzupełnienia protetycznego na płaszczyźnie osobistej, aczkolwiek z uzupełnieniem protetycznym funkcjonowanie to jest lepsze. Natomiast z punktu widzenia zasadniczego celu poniesienia wydatku na skutek uzupełnienia uzębienia w sferze osobistej Wnioskodawczyni ma charakter uboczny. Innymi słowy, bez leczenia protetycznego nie byłoby możliwe dalsze wykonywanie przez podatniczkę działalności zawodowej i jednocześnie gospodarczej, co powoduje, że wydatek poniesiony na uzupełnienie protetyczne miał w przypadku Wnioskodawczyni na celu zabezpieczenie, zachowanie źródła przychodów z działalności gospodarczej, oraz dalsze osiąganie przychodów z tej działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty