24.05.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.189.2022.3.KR

Opodatkowanie dochodów uzyskanych na Litwie - Zasiłek macierzyński.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych na Litwie. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 maja 2022 r. (wpływ 8 maja 2022 r.).  Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od września 2015 r. jest Pani zatrudniona na Litwie (umowa o pracę, pozwolenia na pracę z Urzędu Migracyjnego). Na początku pracy na Litwie zaczerpnęła Pani informacji w lokalnym Urzędzie Skarbowym na temat Pani rozliczania się z podatku. Dowiedziała się Pani, że nie musi rozliczać się w Polsce z dochodów uzyskanych za granicą, gdyż oficjalnie była Pani rezydentem litewskim (pracowała i mieszkała Pani w  …) i płaciła oraz rozliczała się Pani z podatków na Litwie.

W lutym 2018 r. Pani sytuacja uległa zmianie, gdyż w lutym 2018 r. Przeszła Pani na urlop macierzyński i zamieszkała w Polsce. Oficjalnie zrezygnowała Pani z rezydencji litewskiej. Na urlopie macierzyńskim przebywa Pani do dnia dzisiejszego i pobiera Pani zasiłek macierzyński. Stanowi on Pani jedyne źródło dochodu. Podatki z tego tytułu wciąż odprowadzane są do litewskiego US. W Polsce nie składała Pani deklaracji PIT od 2016 r.

Dowiedziała się Pani, że w ostatnim czasie w Polsce uległy zmianie zasady rozliczania się z dochodów uzyskanych na Litwie (Konwencja MLI), zgodnie z którymi należy w Polsce wykazać dochody uzyskane na Liwie.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że w 2021 r. otrzymywała Pani z Litwy zasiłek macierzyński (z ang. childcare benefit, z lit. vaiko priežiūros išmoką), który jest wypłacany przez litewski urząd ... (z ang.The State Social Insurance Fund Board under the Ministry of Social Security and Labour), który jest odpowiednikiem polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce. Pieniądze otrzymywała Pani na litewskie konto bankowe założone w banku … w Wilnie, nie uczestniczył żaden polski podmiot w transferze pieniędzy. Otrzymywany zasiłek macierzyński stanowił Pani jedyne źródło utrzymania. Posiada Pani obywatelstwo polskie, nie posiada obywatelstwa litewskiego. W roku podatkowym 2021 obejmującym przedmiotowy wniosek miała Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (tzw. rezydencję podatkową) w Polsce, tj. miała nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.). W roku podatkowym 2021 posiadała Pani w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych i przebywała w kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. .... nie wystawia dla świadczeniobiorcy informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy obligatoryjnie. Nie otrzymała Pani zestawienia przychodów za rok 2021. Według Pani wiedzy zasiłek macierzyński jest świadczeniem wypłacanym na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących na Litwie i podlega on opodatkowaniu na Litwie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne