13.05.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.232.2022.3.KF

Obowiązki płatnika związane z wypłatą odszkodowania na podstawie zawartej ugody sądowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika związanych z wypłatą odszkodowania na podstawie zawartej ugody sądowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 maja 2022 r. (wpływ 9 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zwrócili się Państwo z zapytaniem odnośnie oskładkowania kwoty wypłaty dla byłego pracownika. W wyniku utraty zaufania Państwo jako pracodawca wypowiedzieli pracownikowi umowę o pracę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Były pracownik wniósł sprawę do Sądu. W pozwie zażądał stwierdzenia przez Sąd bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach oraz zasądzenia wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy w wysokości jednokrotności wynagrodzenia miesięcznego. W drodze rozmów i mediacji nastąpiła zmiana kierunku rozwiązania sporu. Strony ustaliły, że nastąpi zmiana podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy z wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę na porozumienie stron oraz dodatkowo w ramach ugody wypłacone zostanie byłemu pracownikowi świadczenie w wysokości 2,5 krotności wynagrodzenia brutto. Na ww. warunkach ugoda zostanie zawarta przed Sądem, co spowoduje umorzenie postępowania sądowego.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazano, że projekt negocjowanej ugody nie zawiera zapisu o tym, że wypowiedzenie umowy zostało dokonane z naruszeniem przepisów prawa pracy dotyczących rozwiązywania umów o pracę. W ugodzie Strony zobowiązują się dokonać zmiany trybu rozwiązania umowy o pracę, zastępując dotychczasowe oświadczenie pozwanej o wypowiedzeniu umowy o pracę, rozwiązaniem umowy o pracę na mocy porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Wartość ustalonego w projekcie ugody świadczenia została ustalona w sposób dowolny w drodze porozumienia stron. Świadczenie opisane we wniosku nie dotyczy szkody rzeczywistej. Proponowane w projekcie ugody świadczenie dotyczy korzyści, które pracownik mógłby osiągnąć, gdyby umowa o pracę nie została rozwiązana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne