Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.178.2022.2.AA
Określenie źródła przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 9 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 maja 2022 r. (wpływ 10 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan w związku małżeńskim. Małżonków dotyczy wspólność majątkowa.
Pana głównym źródłem utrzymania jest praca zarobkowa. Obecnie jest Pan zatrudniony na etat. W przyszłości mogą występować okresy, gdy będzie Pan prowadził działalność gospodarczą zarejestrowaną pod symbolem PKD 62.01.Z (Działalność związana z oprogramowaniem).
Głównym źródłem utrzymania Pana żony jest praca na etat. Dodatkowo Pana żona wynajmuje dwa mieszkania na zasadach najmu prywatnego (umowy długoterminowe). Mieszkania wynajęte są na cele mieszkaniowe. Przychody z najmu opodatkowane są podatkiem ryczałtowym w wysokości 8,5%. Jedno z mieszkań należy do majątku osobistego żony. Zostało nabyte przed zawarciem małżeństwa. Drugie mieszkanie należy do majątku wspólnego małżonków. Zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa w celu bezpiecznego ulokowania oszczędności oraz zaspokojenia potrzeb mieszkaniowym dziecka.
W 2020 r. (po wybuchu epidemii COVID19) kupił Pan wraz żoną i matką działkę budowlaną. Małżeństwo jest właścicielem 50% działki. Celem zakupu była ochrona oszczędności przed utratą wartości w wyniku rosnącej inflacji i zerowego oprocentowania lokat bankowych oraz potencjalną niewypłacalnością systemu bankowego i dużą niepewnością towarzyszącą epidemii.
Obecnie planują Państwo wybudowanie na działce budynku z lokalami usługowymi na wynajem. Wraz z żoną w ramach wspólności majątkowej będzie Pan posiadać 50% budynku, co odpowiada 3-4 lokalom o powierzchni użytkowej poniżej 200 m. Pozostałe 50% będzie posiadała Pana matka.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty