Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.1007.2021.1.MN
Brak możliwości zastosowania wyłączenia z przychodów, o którym w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Przedmiotowy wniosek dotyczy sytuacji przyszłej, która może nastąpić w 2022 r., tj. po nowelizacji art. 24 ust. 8b i 8c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynikającej z wejścia w życie przepisów ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021, poz. 2105; dalej: ustawa zmieniająca). Intencją przedmiotowego wniosku jest rozstrzygnięcie sposobu opodatkowania aportu mniejszościowego pakietu akcji polskiej spółki do zagranicznej spółki holdingowej w oparciu o regulacje wynikające z przepisów ustawy zmieniającej.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka), posiadającym mniej niż 50% akcji udziałów (w tym praw głosu) w kapitale Spółki.
Spółka prowadzi działalność operacyjną głównie w zakresie płatności internetowych. Większość przychodów tej Spółki jest pozyskiwanych z polskiego rynku. Oprócz Wnioskodawcy akcjonariuszami Spółki są i w 2022 r. będą trzy osoby fizyczne (polskie osoby fizyczne, podlegające w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów) oraz jedna zagraniczna osoba prawna. Żaden z akcjonariuszy Spółki nie posiada samodzielnie ponad 50% akcji Spółki (jak również praw głosu).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty