Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.125.2022.2.AM
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży niezabudowanych działek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 10 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży niezabudowanych działek nr 1, 2, 3 i 4. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 kwietnia 2022 r. (wpływ 20 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca (dalej także: Zainteresowany) jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości położonej w … (gmina …, powiat …, województwo …), składającej się z działki gruntu o numerze geodezyjnym 1, 2, 3 i 4, oznaczonych jako R – grunty orne o łącznym obszarze … ha (dalej także: Nieruchomość).
Opisaną nieruchomość Wnioskodawca nabył początkowo w 1992 r. na podstawie umowy darowizny wraz z żoną, do majątku wspólnego, następnie w całości w drodze dziedziczenia po zmarłej żonie w 2020 r. Nabycie Nieruchomości nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W okresie od 1989 r. do … 2015 r. Wnioskodawca prowadził gospodarstwo rolne. Wnioskodawca nie jest obecnie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wzmiankowana Nieruchomość wykorzystywana była przez Zainteresowanego w działalności rolniczej (produkcja roślinna) do … 2015 r. W … 2015 r. została bowiem wycofana z działalności rolniczej do majątku prywatnego Wnioskodawcy. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego Wnioskodawca z końcem 2015 r. przeszedł na emeryturę.
Zainteresowany jest ojcem sześciorga dzieci. Dążąc do zapewnienia dzieciom nieruchomości (działek gruntu), na których mogłyby pobudować domy po osiągnięciu przez nie dorosłości, Wnioskodawca w 2008 r. podjął starania w celu podziału Nieruchomości na działki o mniejszych powierzchniach. Celem geodezyjnego podziału Nieruchomości na działki o mniejszych powierzchniach Wnioskodawca wystąpił w 2008 r. do właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Podziału nieruchomości, w świetle ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, dokonuje się bowiem w oparciu o ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w oparciu o ustalenia decyzji o warunkach zabudowy. Wskutek zatwierdzonego podziału Nieruchomości powstało 10 działek, w tym działki
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty