Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.68.2022.1.MN
Obowiązki płatnika wobec zatrudnienia obywateli Ukrainy.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika
wynikających z zawarcia umów zleceń z obywatelami Ukrainy. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka prowadzi działalność gospodarczą i posiada miejsce efektywnego zarządu na terytorium Polski, w związku z czym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi outsourcingowe na rzecz swoich klientów. Spółka jako podmiot świadczący usługi outsourcingowe współpracuje z osobami fizycznymi (dalej jako „Zleceniobiorcy”) na podstawie umów o świadczenie usług, do których na zgodnie z art. 750 Kodeksu Cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu. Zleceniobiorcy wykonują usługi na rzecz podmiotów trzecich współpracując z Wnioskodawcą. Zleceniobiorcy, z którymi współpracuje Spółka są obywatelami Polski oraz cudzoziemcami.
Zleceniobiorcy zawierają umowy ze Spółką jako osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Zleceniobiorcy otrzymują miesięczne wynagrodzenie obliczane w oparciu o stawkę godzinową (równą co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę) oraz ilości godzin, w ciągu których świadczyli usługi. Wysokość wynagrodzenia Zleceniobiorców każdorazowo przekracza 200 zł (słownie: dwieście i 00/100).
Z uwagi na sposób współpracy ze Zleceniobiorcami Wnioskodawca jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przy nawiązywaniu współpracy ze Zleceniobiorcami będącymi cudzoziemcami Wnioskodawca prosi ich o przedstawienie certyfikatu rezydencji podatkowej (polskiej lub zagranicznej). Zleceniobiorcy zazwyczaj nie dysponują tymi certyfikatami, zaś uzależnianie przez Wnioskodawcę możliwości nawiązania z nim współpracy od przedstawienia takiego certyfikatu w przeszłości wielokrotnie skutkowało zaniechaniem przez daną osobę z procesu rekrutacji prowadzonego przez Spółkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty