Jakie formy zatrudniania członka zarządu spółki z o.o. są najmniej kosztowne
Wiemy, że pełnienie funkcji w zarządzie spółki z o.o. może odbywać się m.in. w oparciu o akt powołania (bezumownie) lub umowę o charakterze cywilnoprawnym (np. kontrakt menedżerski). Która z form zatrudnienia członka zarządu jest najkorzystniejsza pod względem kosztowym dla spółki?
Pełnienie funkcji w zarządzie nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, wtedy gdy odbywa się ono wyłącznie na mocy aktu powołania. Z tego powodu wspomniany model współpracy z członkiem zarządu – w porównaniu z innymi formami zatrudnienia – jest dla spółki najmniej kosztowny. Szczegóły – w uzasadnieniu.
Pełnienie obowiązków członka zarządu na podstawie powołania
Spółka z o.o. jest podmiotem, którego organem zarządzającym jest zarząd składający się z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona.
Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki przewiduje inny tryb w tym zakresie. Konsekwencją wspomnianego powołania jest powstanie tzw. stosunku organizacyjnego (korporacyjnego), charakteryzującego się tym, że pomimo stworzenia tego rodzaju więzi prawnej pomiędzy stronami nie powoduje to w konsekwencji nawiązania stosunku pracy lub stosunku cywilnego. Poprzez samo powołanie uchwałą wspólników członka zarządu spółki prawa handlowego nie staje się on pracownikiem, zleceniobiorcą czy osobą prowadzącą działalność pozarolniczą. Potwierdzono to m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z 26 listopada 2014 r. (sygn. akt II PK 162/13).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty