09.02.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.804.2021.4.MST

Skutki podatkowe wymiany udziałów.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

29 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 30 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 grudnia 2021 r. (wpływ 11 stycznia 2022 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: Pan R. P., ul. ..., … X.

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: V Sp. z o.o., ul. …,…Y., NIP: …

Opis stanu faktycznego

Pan R. P. (dalej: Wnioskodawca) jest osobą fizyczną posiadającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „u.p.d.o.f.”).

Wnioskodawca był stroną umów wymiany udziałów zawartych z V. Sp. z o.o. (dalej: Zainteresowany). Przedmiotem umów były udziały w trzech spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółka A”, Spółka B”, „Spółka C”). Spółka A, Spółka B oraz Spółka C są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającymi opodatkowaniu na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Umowy wymiany, których przedmiotem były udziały w Spółce A, Spółce B oraz Spółce C zostały zawarte w formie aktów notarialnych w dniu 2 kwietnia 2021 r.

Udziały w Spółce A

Na moment zawarcia umowy, której przedmiotem były udziały w Spółce A, Wnioskodawca posiadał 100% udziałów w Spółce A. Przedmiotem wymiany były wszystkie udziały (tj. 100% udziałów) w Spółce A. Wnioskodawca wniósł wkład niepieniężny w postaci 100% udziałów w Spółce A do Zainteresowanego. W zamian za ww. wkład Zainteresowany utworzył nowe udziały (poprzez podwyższenie kapitału zakładowego) oraz wydał je na rzecz Wnioskodawcy. W rezultacie Zainteresowany uzyskał bezwzględną większość praw głosu w Spółce A.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne