Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1070.2021.3.EC
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 7 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości oraz podatku od towarów i usług. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 lutego 2021 r. (wpływ 4 lutego 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni aktem notarialnym zawartym w Kancelarii Notarialnej przy ul. …., w …… w dniu 22 lipca 2002 r. (Rep. ..) nabyła nieruchomość rolną, położoną we wsi ….., gmina ….., w skład której wchodzą niezabudowane działki gruntu nr .., nr .., nr …., nr …. i nr …. o łącznej powierzchni 6,1294 ha, stanowiące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Wnioskodawczyni prowadziła i nadal prowadzi na tych gruntach działalność rolniczą. Posiada także inne grunty rolne. W dniu 8 lutego 2012 r. dokonała notarialnej zamiany części nieruchomości o powierzchni 0,12 ha będącej Jej własnością z gminą …., na sąsiednią nieruchomość o powierzchni 0,18 ha.
W związku z niską klasą ziemi (IV A i IV B ), uprawa tego gruntu jest praktycznie nieopłacalna. Wnioskodawczyni nie zamierza na przedmiotowych działkach prowadzić w przyszłości działalności rolniczej ani pozarolniczej działalności gospodarczej. W 2012 r. Wójt Gminy … zobowiązał się do dokonania opracowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i przeznaczenia tych gruntów pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne.
Wnioskodawczyni dokonała podziału działek nr …., nr …, nr ..., nr … i nr …. na 45 działek w tym (działki budowlane, 3 działki usługowe, drogi wewnętrzne, działka pod przepompownię ścieków). Na działce nr ….. Wnioskodawczyni wybudowała dom, w którym zamieszkuje wraz z rodziną. Na działce nr …. umieszczona jest skrzynka prądowa. Wnioskodawczyni zobowiązała się do wykonania na swój koszt podziału geodezyjnego na działki, opracowania projektów technicznych uzbrojenia działek w sieci infrastruktury technicznej oraz wykonania tej infrastruktury. Nie podejmowała innych aktywnych działań zmierzających do sprzedaży działek. Zmiana przeznaczenia gruntów spowodowała, że obecnie Wnioskodawczyni może sprzedać nieruchomości, których nie zamierza nadal użytkować rolniczo jako grunty rolne ani jako działki pod zabudowę, a podzielone grunty rolne na działki budowlane spowoduje łatwiejsze ich zbycie niż sprzedaż większej działki rolniczej lub budowlanej. Obecnie nie podjęła decyzji czy wszystkie działki sprzeda, czy też część pozostawi dla siebie z dalszym przeznaczeniem na darowizny dla najbliższych członków rodziny. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży działek zostaną przeznaczone na bieżące, osobiste wydatki oraz na zabezpieczenie bieżących potrzeb życiowych. Taka sprzedaż powstałych działek budowlanych będzie stanowić wykonywanie prawa własności w stosunku do tych gruntów. Nie będzie to z całą pewnością wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT i VAT. Obecnie Wnioskodawczyni zbyła 4 działki i zamierza zbyć część powstałych działek z podziału działki nr ….., nr ….., nr ….., nr …. i nr …..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty