Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.504.2021.1.DS
Usługi wykupu wierzytelności nie korzystają/nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ani pkt 38 ustawy o VAT i opodatkowane są/będą właściwą stawką podatku.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 lipca 2021 r. (data wpływu 16 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zwolnienia od podatku VAT usługi wykupu wierzytelności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
16 lipca 2021 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zwolnienia od podatku VAT usługi wykupu wierzytelności.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Bank (…) - Spółka Akcyjna (dalej „Bank” lub „Wnioskodawca”) jest bankiem krajowym prowadzącym działalność na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1896; dalej: „Prawo Bankowe”).
Działalność Banku podlega nadzorowi państwowego organu nad rynkiem finansowym, jakim jest Komisja Nadzoru Finansowego. Decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z 30 grudnia 2020 r. (dalej: decyzja BFG) zgodnie z ustawą o BFG (art. 174 ust. 1 pkt 1 i 2), wszczęta została przymusowa restrukturyzacja A S.A., będącego bankiem prowadzonym w formie spółki akcyjnej (dalej: A, podmiot w restrukturyzacji), z zastosowaniem instrumentu przejęcia przedsiębiorstwa i wybranych zobowiązań (art. 174 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o BFG), a Wnioskodawca został wskazany jako podmiot przejmujący przedsiębiorstwo A (z wyłączeniem niektórych aktywów), i wstąpił w miejsce podmiotu w restrukturyzacji w zakresie przejętych praw majątkowych i związanych z nim zobowiązań. W konsekwencji Bank stał się stroną „Generalnej umowy o wykup wierzytelności” zawartej przez A ze spółką prowadzącą działalność w zakresie wynajmu i leasingu pojazdów, będącą spółką pośrednio zależną od A (Spółka), zgodnie z którą:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty