Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.495.2021.2.MG
Sprzedaż samochodu przez Wnioskodawcę po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym został wykupiony od leasingodawcy, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 czerwca 2021 r. (data wpływu 10 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu poleasingowego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu poleasingowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej od 1983 roku. Podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest czynnym podatnikiem VAT, składającym deklaracje miesięczne. Od dwóch lat formą opodatkowania przychodów Wnioskodawcy jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W październiku 2016 roku Wnioskodawca podpisał umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy wykorzystywany w działalności gospodarczej oraz w celach prywatnych. Podatek VAT odliczany był w wysokości 50% z każdej faktury. W latach od 2016 roku do 2018 roku faktury zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów. W październiku 2020 roku nastąpił wykup pojazdu w wysokości 1% na dane z działalności gospodarczej z uwagi na odmowę przez firmę leasingową wykupu na osobę fizyczną. Od momentu wykupu samochód wykorzystywany jest do celów prywatnych. W kosztach firmy nie jest ujęta faktura wykupowa, nie został odliczony żaden z podatków oraz samochód osobowy nie jest wprowadzony do środków trwałych firmy ani do jej wyposażenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty