Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.351.2021.2.GG
Koszty uzyskania przychodów z tyt. sprzedaży akcji nabytych w drodze darowizny.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku (data wpływu 29 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 22 czerwca 2021 r. (data wpływu 29 czerwca 2021 r.), na wezwanie Organu z 17 czerwca 2021 r. (doręczone 21 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży akcji objętych wspólnością majątkową małżeńską – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży akcji objętych wspólnością majątkową małżeńską.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W 2013 r. żona Wnioskodawcy …. nabyła z majątku wspólnego akcje K…. S.A. W 2018 r. zostało zlikwidowane konto maklerskie prowadzone dla małżonki Wnioskodawcy, a całość akcji znajdujących się na tym koncie została przeniesiona na konto maklerskie Wnioskodawcy. Niestety błędnie została sporządzona umowa darowizny przedmiotowych akcji, w których małżonka darowała Wnioskodawcy akcje. Sytuacja nie powinna w ogóle mieć miejsca, ponieważ zakup akcji nastąpił z majątku wspólnego.
W 2020 r. wszystkie akcje K…. zostały sprzedane. Według Wnioskodawcy, w związku z powyższym do koszów nabycia uwzględnianych przy sprzedaży akcji powinien zostać wliczony koszt nabycia przekazanych Wnioskodawcy akcji. W otrzymanym z biura maklerskiego PIT-8C w kosztach nie ujęto kosztu nabycia akcji w 2013 r. przez żonę Wnioskodawcy…. . Wnioskodawca uważa, że ma prawo uwzględnić w rocznym rozliczeniu całkowity koszt nabycia akcji, ponieważ akcje zostały nabyte z majątku wspólnego. Darowizna, która została sporządzona na tę okoliczność, nie powinna mieć miejsca. W przedmiotowej sytuacji nie mamy bowiem do czynienia z majątkiem odrębnym, lecz wspólnym. Dlatego też niezależnie od tego, które z małżonków poniosło wydatek na nabycie akcji, ich koszt powinien być wliczony do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wydatek ten był finansowany z majątku wspólnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty