Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.193.2021.1.MM
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania spółki cywilnej.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2021 r. (data wpływu 18 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania spółki cywilnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania spółki cywilnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. Działalność w ramach spółki prowadzona jest przez dwóch wspólników – Wnioskodawcę oraz drugiego Wspólnika (Wspólnik B). Spółka powstała 11 grudnia 2013 roku, a Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 12 grudnia 2013 roku. Wkłady do majątku spółki wynosiły odpowiednio: Wnioskodawca – 1.000.000 zł (słownie: jeden milion złotych), Wspólnik B - 5.000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych). Udział wspólników w zysku spółki jest równy. Jednocześnie wspólnicy w umowie spółki ustalili, iż ich udziały w majątku spółki wynosić będą po 50%.
Mocą umowy z dnia 12 grudnia 2013 roku wspólnicy nabyli na rzecz spółki nieruchomość, która weszła do majątku spółki.
Wspólnicy planują zakończyć działalność spółki. Wnioskodawca ma zamiar kontynuować działalność gospodarczą w formie jednoosobowej.
Wspólnicy podejmą uchwałę o rozwiązaniu spółki cywilnej. Następnie, po zapłaceniu długów spółki, wspólnicy dokonają podziału majątku spółki w formie umowy. Wspólnicy zakładają, że podział majątku nie będzie w pełni odpowiadał wartości wniesionych przez wspólników wkładów na majątek spółki oraz udziałom w jej majątku oraz udziałom w zyskach spółki. Wspólnicy zakładają, że Wnioskodawca otrzyma nabytą przez spółkę nieruchomość w całości. Wspólnik B nie otrzyma z tego tytułu żadnych spłat lub dopłat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty