22.04.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.109.2021.1.AKR

Brak obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego od dokonanych zakupów w związku z rezygnacją ze statusu podatnika VAT czynnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 marca 2021 r. (data wpływu 22 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego od dokonanych zakupów w związku z rezygnacją ze statusu podatnika VAT czynnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego od dokonanych zakupów w związku z rezygnacją ze statusu podatnika VAT czynnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rolnikiem będącym czynnym podatnikiem VAT (zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług dokonał ponad 10 lat temu).

W 2021 roku Wnioskodawca chce zrezygnować z rozliczania się z VAT, wrócić do zwolnienia z art. 43 ustawy o VAT i funkcjonować – prowadzić gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy (do momentu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego i/lub przekazania pozostałej części gospodarstwa synowi).

Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca posiada środki trwałe w postaci maszyn rolniczych, zakupionych przez niego ponad 5 lat temu licząc od końca roku podatkowego, w którym zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i rejestru zakupów VAT, od których przysługiwało mu odliczenie podatku VAT naliczonego oraz środki trwałe, które zakupił jeszcze przed zgłoszeniem rejestracyjnym do VAT od których nie dokonywał odliczeń VAT. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Wnioskodawca dokonał też zakupów na kwoty do i powyżej 15 tysięcy złotych (głównie nawóz i paliwo), które zostały już spożytkowane na cele prowadzonego gospodarstwa rolnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne