08.02.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. I PSKP 52/21

Przekazanie podmiotowi zewnętrznemu wobec pracodawcy, choć pozostającemu w złożonej strukturze holdingu, uprawnień do kontroli systemów informatycznych, w tym zawartości komputerów służbowych pracowników, nie powoduje przeniesienia na ten podmiot uprawnień pracodawcy, a w konsekwencji dopiero od chwili zapoznania się z wynikami kontroli przez osobę, o której mowa w art. 31 § 1 k.p., należy rozpocząć liczenie miesięcznego terminu z art. 52 § 2 k.p.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

‎SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa W. C. ‎przeciwko P. Spółce Akcyjnej w B. Oddział Elektrownia B. w R. o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń ‎Społecznych w dniu 8 lutego 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 24 września 2019 r., sygn. akt V Pa (...),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powód W. C., w pozwie skierowanym przeciwko P. S.A. w B. Oddział Elektrownia B. w R., wniósł o przywrócenie go do pracy na poprzednich warunkach i zasądzenie kosztów procesu.

W odpowiedzi na pozew strona pozwana P. S.A. w B. Oddział Elektrownia B. w R. (dalej: Elektrownia B.) wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenie kosztów procesu.

Sąd Rejonowy w B., wyrokiem z 30 października 2018 r., oddalił powództwo i zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 180 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Podstawą rozstrzygnięcia Sądu Rejonowego były następujące ustalenia faktyczne. Powód W. C. był zatrudniony w pozwanej Elektrowni B. od 1 kwietnia 1993 r., początkowo na czas określony, a od 1 października 1993 r. na czas nieokreślony. Pracował jako inżynier ds. technologii remontów warsztatowych, specjalista ds. technologii remontów, kierownik robót elektrycznych, specjalista ds. planowania i kontroli budżetu, a od 1 marca 2004 r. na stanowisku kierownika Działu BHP. Powód ma wyższe wykształcenie w zakresie elektrotechniki, ukończył także studia podyplomowe w zakresie eksploatacji komputerowych systemów automatyki i pomiarów w przemyśle materiałów budowlanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne