16.06.2021 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 16 czerwca 2021 r., sygn. III PSKP 25/21

1. Podstawę prawną roszczeń pracownika, którego stosunek pracy wygasł na podstawie przepisów ustawowych przewidujących taki skutek w wyniku nieprzedstawienia nowych warunków pracy i płacy przez pracodawcę publicznego utworzonego w wyniku zmian organizacyjnych w strukturze aparatu państwa stanowi art. 67 k.p. w związku z odpowiednio stosowanym art. 56 § 1 k.p.

2. W toku postępowania sądowego z powództwa pracownika kwestionującego legalność wygaszenia jego stosunku pracy w taki sposób bada się w szczególności, czy nie doszło do naruszenia zasady równego traktowania pracownika oraz zakazu dyskryminacji, ewentualnie czy nie naruszono trybu postępowania przewidzianego w ustawie przewidującej wygaśnięcie stosunku pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Piotr Prusinowski

‎SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa J. O. ‎przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w O. ‎o odszkodowanie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 czerwca 2021 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. akt V Pa (…),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. nie obciąża powódki kosztami zastępstwa procesowego pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Pozwem z 20 czerwca 2017 r. J. O. (powódka) wniosła o uznanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z dnia 31 maja 2017 r. za niezgodne z prawem i zasądzenie od Izby Administracji Skarbowej (pozwany) odszkodowania w kwocie 11.380,20 zł. Wyrokiem z 22 października 2018 r., IV P (…) Sąd Rejonowy w O. zasądził na rzecz powódki 11.380,20 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wygaśnięcie stosunku pracy oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony w Urzędzie Skarbowym w K. jako starszy inspektor do spraw pracowniczych i kadr. Z dniem 1 stycznia 2008 r. dotychczasowy stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania na zasadach określonych w ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (jednolity tekst: z 2017 r., poz. 2142 ze zm., dalej jako ustawa o pracownikach państwowych) przekształcił się w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W związku z konsolidacją procesów pomocniczych w administracji podatkowej nastąpiło przejście Urzędu Skarbowego w K. na Izbę Skarbową w O., w związku z czym pracodawcą powódki została Izba Skarbowa w O. Pismem datowanym na 24 lutego 2017 r. dyrektor Izby Skarbowej w O. poinformował powódkę, że na podstawie art. 165 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. 2016 r., poz. 1948 – dalej jako przepisy wprowadzające KAS) z dniem 1 marca 2017 r. powódka będzie świadczyła pracę w Izbie Skarbowej w O., realizując zadania w Urzędzie Skarbowym w K. W dniu 9 marca 2017 r. powódka złożyła oświadczenie, że nie pełniła służby zawodowej, nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa i nie była współpracownikiem tych organów. Powódka w związku z wypadkiem przy pracy od listopada 2016 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymała propozycji pracy w KAS.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne