Rozliczanie okresów izolacji i kwarantanny w dokumentacji ZUS
Jeżeli pracownik został objęty obowiązkową kwarantanną, izolacją lub pobierał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, pracodawca musi złożyć w ZUS raporty świadczeniowe (RSA) i rozliczeniowe (RCA). Natomiast jeśli w okresie objęcia kwarantanną lub izolacją albo sprawowania opieki z powodu ograniczeń związanych z funkcjonowaniem placówki, do której uczęszcza dziecko do lat 8, wywołanych epidemią COVID-19, pracownik miał już nabyte prawo do innego świadczenia chorobowego lub z tytułu macierzyństwa albo otrzymał wynagrodzenie za pracę, to izolacja lub kwarantanna nie zastępuje tych okresów. W przypadku gdy niemożność wykonywania pracy z powodu izolacji lub kwarantanny przypada też po okresie pobierania tych pierwszych świadczeń i należności, trzeba ustalić, czy za odosobnienie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, i rozliczyć je w dokumentacji ZUS z odpowiednim kodem świadczenia/przerwy.
Wypłacone świadczenia i należności są wykazywane w raportach ZUS RCA i ZUS RSA. Składki ubezpieczeniowe i zasiłki wypłacone z FUS podlegają rozliczeniu w deklaracji zbiorczej - ZUS DRA.
Izolacja lub kwarantanna w okresie wyczekiwania
Pracownik, który został objęty izolacją lub kwarantanną, może ubiegać się za czas takiego odosobnienia o wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jeżeli okresy te w całości przypadają w czasie wyczekiwania na świadczenie chorobowe (zasadniczo okres wyczekiwania - pozostawania w obowiązkowym ubezpieczeniu chorobowym - w przypadku pracowników wynosi 30 dni, z wyjątkami określonymi w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej wymieniającym przypadki, gdy okres ten nie jest wymagany), to pracownik nie nabywa z tego tytułu prawa do ww. świadczeń chorobowych. Jest to niepłatny okres nieobecności usprawiedliwionej, który podlega wykazaniu w raporcie świadczeniowym. Gdyby jednak po okresie wyczekiwania pracownik nadal pozostawał niezdolny do pracy z powodu izolacji lub kwarantanny, przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy (co do zasady w wysokości 80% podstawy wymiaru). Okresy te należy wykazać w raporcie świadczeniowym (RSA).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty