11.03.2021 Ubezpieczenia

Uzupełnianie wynagrodzenia zmiennego do celów ustalenia podstawy wymiaru zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego pracownikom wynagradzanym wyłącznie zmiennymi składnikami, najczęściej prowizyjnie lub akordowo, należy ustalać według ogólnych zasad, czyli z pełnych miesięcy ubezpieczenia i z okresu nie dłuższego niż 12 miesięcy. Ponadto w przypadku nieprzepracowania przez takich pracowników pełnego okresu uwzględnianego w podstawie zasiłkowej nie powinno się przyjmować wynagrodzenia zmiennego w kwocie faktycznie wypłaconej, lecz trzeba je odpowiednio uzupełnić.  

Pracownik wynagradzany wyłącznie zmiennymi składnikami również ma prawo do minimalnego świadczenia chorobowego. W przypadku zatrudnienia na pełny etat nie może być ono ustalone od niższej podstawy niż minimalna płaca po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika.

Wskazane zasady uzupełniania wynagrodzenia należy stosować odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków (wynagrodzenia chorobowego) dla pracownika otrzymującego zmienne wynagrodzenie, który zachorował w pierwszym miesiącu zatrudnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne