21.08.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.367.2020.1.JS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.367.2020.1.JS

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 lipca 2020 r. (data wpływu 7 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest [] z siedzibą w Polsce, prowadzącą na terytorium Polski działalność produkcyjną (dalej: Spółka lub Wnioskodawca). Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce, jest także zarejestrowany do VAT UE.

Wnioskodawca planuje nabycie narzędzia, które będzie wykorzystywane w fabryce Wnioskodawcy do tłoczenia elementów stalowych produkowanych na zamówienie klienta Wnioskodawcy (dalej: Narzędzie).

Transakcja obejmuje nabycie Narzędzia od podmiotu z siedzibą w Hiszpanii, niezarejestrowanego dla celów VAT w Polsce (dalej: Spółka hiszpańska), który wcześniej nabędzie to Narzędzie od dostawcy z Chin. Przepływ towaru w planowanej transakcji będzie następujący:

  • Spółka hiszpańska nabędzie Narzędzie od dostawcy z Chin,
  • Wnioskodawca nabędzie Narzędzie od Spółki hiszpańskiej,
  • Narzędzie nabyte przez Spółkę hiszpańską od dostawcy z Chin będzie przemieszczone bezpośrednio z Chin do Polski, do fabryki Wnioskodawcy.

Za organizację transportu z Chin do fabryki Wnioskodawcy na terytorium Polski odpowiedzialny będzie w całości dostawca z Chin. To on dokona wyboru przewoźnika, będzie się z nim kontaktował, poniesie koszty transportu i to na nim spoczywało będzie ryzyko utraty towaru podczas transportu. Narzędzie przywiezione z Chin będzie objęte procedurą celną dopuszczenia do obrotu w Polsce, a podmiotem dokonującym zgłoszenia towarów do tej procedury będzie Wnioskodawca. W tej sytuacji na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek uiszczenia cła z tytułu importu towarów. W wyniku ustaleń pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką hiszpańską kwota należnego cła zostanie jednak sfinansowana przez Spółkę hiszpańską. Zarówno Spółka hiszpańska jak i Wnioskodawca nabędą prawo do dysponowania towarem jak właściciel na terytorium Polski. Faktura końcowa na Narzędzie będzie wystawiona przez dostawcę z Chin po zakończeniu transportu. Następnie Spółka hiszpańska wystawi fakturę ostateczną na Wnioskodawcę. Prawo do dysponowania narzędziem przejdzie na spółkę hiszpańską i Wnioskodawcę po wystawieniu faktur końcowych przez odpowiednio: dostawcę z Chin/Spółkę hiszpańską, a więc będzie to miało miejsce w momencie, kiedy Narzędzie będzie znajdowało się już w fabryce Wnioskodawcy w Polsce. Montażu Narzędzia w fabryce Wnioskodawcy będzie dokonywał sam Wnioskodawca - przedmiotem transakcji nie jest dostawa z montażem, lecz jedynie dostawa towaru, jakim jest Narzędzie. Narzędzie będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przez Spółkę, tj. Spółka odsprzeda Narzędzie klientowi, według którego specyfikacji Narzędzie zostało zaprojektowane (dalej: Klient ostateczny) i będzie wykorzystywała to Narzędzie do tłoczenia elementów stalowych na rzecz Klienta ostatecznego. Narzędzie nadaje się do produkcji tylko tego jednego elementu, na rzecz jednego klienta, stąd będzie ono odsprzedane Klientowi ostatecznemu, dla którego Wnioskodawca przeprowadzać będzie produkcję i sprzedawać elementy wytłoczone na tym Narzędziu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne