Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.255.2020.1.GG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.255.2020.1.GG
w zakresie opodatkowania odszkodowania zasądzonego na podstawie ugody sądowej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2020 r. (data wpływu 27 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zaległego wynagrodzenia wypłaconego przez byłego pracodawcę jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zaległego wynagrodzenia wypłaconego przez byłego pracodawcę.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca, Pan , jest byłym pracownikiem jednej ze spółek prawa handlowego mającej swoją siedzibę w województwie . Pomiędzy Wnioskodawcą a byłym pracodawcą powstał spór, który swój finał znalazł w Sądzie, w Wydziale Prawa Pracy. Przedmiot sporu stanowiły kwestie dotyczące niezgodnego z prawem wypowiedzenia stosunku pracy oraz należnego wynagrodzenia za pracę w dni wolne od pracy i brak przerw 15- minutowych wliczanych do czasu pracy.
W wyniku postępowania mediacyjnego, przeprowadzonego na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w. , kierującego strony do mediacji, w dniu 4 czerwca 2019 r. pomiędzy Wnioskodawcą a jego byłym pracodawcą doszło do zawarcia ugody mediacyjnej przed mediatorami z Centrum Arbitrażu. Ugoda mediacyjna została następnie zatwierdzona przez Sąd.
Z uwagi na podjęte przez Wnioskodawcę wobec byłego pracodawcy zobowiązanie do zachowania poufności zarówno negocjacji, jak i treści samej ugody, Wnioskodawca może jedynie wskazać, że w wyniku zawartej i zatwierdzonej przez Sąd ugody były pracodawca wypłacił Mu tytułem odszkodowania kwotę niższą (kwotę netto) od kwoty ustalonej w ugodzie (kwoty brutto). Na pytanie Wnioskodawcy o przyczynę różnicy pomiędzy kwotą ustaloną w ugodzie a kwotą faktycznie wypłaconą Wnioskodawcy, tytułem odszkodowania, były pracodawca poinformował, że od uzgodnionej w ugodzie kwoty brutto odjął wartość podatku dochodowego, który w jego ocenie winny był naliczyć, w myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty