Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.204.2019.2.JŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.204.2019.2.JŁ
Wycofanie nieruchomości z majątku spółki osobowej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2019 r. (data wpływu 14 maja 2019 r.), uzupełnionym w dniu 9 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku Spółki jawnej do majątku prywatnego Wnioskodawcy jest nieprawidłowe,
- skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników Spółki jawnej innych niż Wnioskodawca jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku spółki jawnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej, która prowadzi działalność pod nazwą A. spółka jawna (dalej zwana również: Spółką). Wszyscy wspólnicy podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka jest jednocześnie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej również: VAT).
Spółka jawna powstała w trybie art. 26 § 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej również: KSH) w wyniku przekształcenia Spółki cywilnej. Obecnie wspólnikami Spółki jawnej jest pięć osób fizycznych oraz jedna spółka z o.o.
Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Ponadto Spółka, zgodnie z informacją zawartą w rejestrze KRS, zajmuje się także m.in. pozostałą sprzedażą detaliczną prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach, działalność agentów zajmujących się sprzedażą drewna i materiałów budowlanych, wykonywaniem konstrukcji i pokryć dachowych, transportem drogowym towarów, wynajmem i dzierżawą maszyn i urządzeń budowlanych, wynajmem i zarządzaniem nieruchomości własnych lub wydzierżawionych, magazynowaniem i przechowywaniem pozostałych towarów, pozostałymi pozaszkolnymi formami edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanymi oraz pozostałą działalnością wspomagającą usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty