Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.65.2019.2.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.65.2019.2.MR
1. W jaki sposób Wnioskodawca powinien określić dochód ze sprzedaży lokalu użytkowego w 2017 r.? 2. W jaki sposób Wnioskodawca powinien określić dochód ze sprzedaży lokali użytkowych w przyszłości?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2019 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 28 lutego oraz 15 marca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokali użytkowych, stanowiących środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokali użytkowych, stanowiących środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem są m.in. roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem i zarządzenia nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W 2016 r. ojciec Wnioskodawcy darował jemu dwie nieruchomości - samodzielne lokale niemieszkalne (dalej: osobno Lokal i łącznie Lokale) wraz z udziałem w części nieruchomości wspólnej, którą stanowił grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służyły wyłącznie do użytku właścicieli Lokali. Darowizna była zwolniona z podatku od spadku i darowizn. Po otrzymaniu Lokali Wnioskodawca w 2016 r. wprowadził je - jako kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania - do ewidencji środków trwałych i wartość niematerialnych i prawnych, ale nie dokonywał od nich odpisów amortyzacyjnych, ponieważ Lokale te zostały poddane modernizacji celem dostosowania ich do potrzeb rynkowych. Na wynajem Lokali w stanie sprzed modernizacji nie było zainteresowania. Wartość nakładów na każdy z Lokali przekraczała 30% wartości początkowej lokali (tj. wartości określonej w umowie darowizny, odpowiadającej ich wartości rynkowej). W wyniku modernizacji Lokale podzielono w ten sposób, że wyodrębniono z nich kilkanaście samodzielnych lokali. W ten sposób powstały m.in. lokale użytkowe, które na podstawie oświadczeń Wnioskodawcy o ustanowieniu odrębnej własności lokali, stały się odrębnym przedmiotem własności. Jeden z lokali użytkowych Wnioskodawca sprzedał w 2017 r. Pozostałe lokale użytkowe zostały przed 1 stycznia 2018 r. wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, każdy po wartości początkowej równej wartości nakładów przypadających na dany lokal, powiększonej o wartość Lokalu określoną w umowie darowizny z 2016 r. Wnioskodawca amortyzuje te lokale. Wnioskodawca planuje sprzedaż pozostałych lokali użytkowych. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego, czy przychód ze zbycia lokali użytkowych może pomniejszyć uwzględniając również wartość Lokalu z umowy darowizny z 2016 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty