26.07.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2018, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.354.2018.1.AC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.354.2018.1.AC

obowiązki płatnika w związku z oddelegowaniem pracowników Spółki do pracy w Austrii

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2018 r. (data wpływu 14 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z oddelegowaniem pracowników Spółki do pracy w Austrii jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z oddelegowaniem pracowników Spółki do pracy w Austrii.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Dwaj pracownicy Spółki, zatrudnieni przez tą Spółkę na podstawie umowy o pracę, wykonują równolegle pracę w Polsce oraz pracę w Austrii jako pracownicy oddelegowani do pracy na rzecz R z siedzibą w Austrii.

W tym celu F i R zawarły w kwietniu 2018 r. umowy o użyczenie pracowników. Na podstawie tych umów jeden z pracowników pracuje na stanowisku Managera ds. Usprawnienia Działania Grupy R oraz Dyrektora ds. Operacyjnych, a drugi z pracowników pracuje na stanowisku Dyrektora ds. jakości Grupy R. Natomiast w ramach umowy o pracę zawartej z F jeden z pracowników sprawuje funkcję Dyrektora Zarządzającego F oraz jest członkiem Zarządu F, a drugi z pracowników jest Dyrektorem Jakości na Polskę.

Praca określona w umowie o pracę zawartej z F jest wykonywana w Polsce, natomiast praca określona w umowie użyczenia jest wykonywana w Austrii. W praktyce wygląda to tak, że połowa obowiązującego w miesiącu czasu pracy dotyczy pracy w Polsce, a połowa dotyczy pracy w Austrii. W umowach użyczenia obu pracowników wprowadzono następujące zapisy: podstawowym miejscem pracy jest Polska, delegacja obejmuje maksymalnie 182 dni w roku kalendarzowym w Austrii, obaj pracownicy pozostają pracownikami F oraz rezydentami polskimi, w zakresie pełnionych w R funkcji podlegają decyzjom i dyrektywom odpowiednich organów spółki w Austrii, F nie jest upoważniona do przekazywania dyrektyw i wydawania poleceń w zakresie funkcji pełnionych przez obu pracowników w R, jednocześnie R nie jest upoważniona do wysuwania względem F jakichkolwiek roszczeń związanych z działaniami obu pracowników w ramach funkcji pełnionych w F.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne