12.07.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.07.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.242.2018.2.DB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.242.2018.2.DB

W związku z wystąpieniem Wnioskodawczyni ze spółki cywilnej powstał przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód z tego źródła będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sposób właściwy dla źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, stosownie od wybranej przez Wnioskodawczynię formy opodatkowania dochodów uzyskanych z tego źródła przychodów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2018 r. (data wpływu 14 maja 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 czerwca 2018 r. (data wpływu 27 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania spłaty otrzymanej w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania spłaty otrzymanej w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2001 roku Wnioskodawczyni jako wspólnik spółki cywilnej nabyła wraz z drugim wspólnikiem na współwłasność łączną nieruchomość na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Potwierdza to akt notarialny. Nieruchomość była i nadal jest wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę cywilną. W 2018 roku Wnioskodawczyni zdecydowała się wystąpić ze spółki. Przed wystąpieniem wspólniczki dokonały wyceny nieruchomości po cenach rynkowych. Wnioskodawczyni nie wniosła do spółki żadnego wkładu materialnego, tylko własną pracę. W związku z tym, przy wystąpieniu ze spółki jako spłatę swojego udziału Wnioskodawczyni otrzymała kwotę równoważną 50% wartości majątku spółki, czyli przedmiotowej nieruchomości. Kwotę tę otrzymała w proporcjonalnych do udziałów częściach od dotychczasowej oraz nowej wspólniczki. Fakt ten został potwierdzony aktem notarialnym z dnia 28 lutego 2018 r. Aktem tym Wnioskodawczyni prawo własności nieruchomości w części na nią przypadającej (50% we współwłasności łącznej) zbyła na rzecz dotychczasowego oraz nowego wspólnika spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne