18.06.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.06.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.199.2018.2.EC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.199.2018.2.EC

w zakresie powstania przychodu w związku z obrotem kryptowalutami

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2018 r. (data wpływu 10 kwietnia 2018 r.) uzupełnione pismem z dnia 30 maja 2018 r. (data wpływu 6 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z obrotem kryptowalutami (pytanie nr 1) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z obrotem kryptowalutami.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca handluje kryptowalutami na przeznaczonych do tego giełdach. Podstawowym celem handlu kryptowalutami jest osiągnięcie zysku poprzez wzrost kursu kryptowalut. Kryptowaluty pełnią funkcję elektronicznej waluty. Obrót kryptowalutą nie jest regulowany przepisami prawa. Waluty te nie mają żadnego centralnego organu, ani jakiejkolwiek instytucji sprawującej nad nimi nadzór. Na gruncie polskiego prawa kryptowaluty nie można traktować na równi z prawnym środkiem płatniczym, bowiem nie funkcjonują one jako instrument rynku pieniężnego w rozumieniu odrębnych przepisów. Kryptowaluty nie są również stosowane w rozliczeniach międzynarodowych w sensie prawnym, ponieważ nie posługują się nimi żadne instytucje publiczne. Kryptowaluta nie funkcjonuje zatem jako instrument rynku pieniężnego.

Wnioskodawca pozyskuje prawo własności kryptowalut w sposób pochodny tzn. poprzez zawieranie transakcji na giełdach wirtualnych walut. Wnioskodawca kupuje kryptowalutę bitcoin (dalej: BTC) poprzez polską giełdę, na którą można wpłacić tradycyjne waluty w celu wymiany na jednostki wirtualnych walut. Na giełdach nie ma określonego kursu a jedynie oferty sprzedaży i zakupy innych użytkowników. Co oznacza, że w danym momencie nie możemy kupić BTC w dowolnej ilości za określoną cenę. Możemy wystawić taką ofertę zakupu ale nie wiadomo w jakim okresie czasu zastanie w pełni zrealizowana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne