09.04.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2018, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.67.2018.1.ŁS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.67.2018.1.ŁS

Zwrot kosztów zakupu imiennego biletu sieciowego wypłacany przez Wnioskodawcę pracownikom socjalnym (..) stanowi w całości dla tych pracowników przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2018 r. (data wpływu 9 lutego 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu kosztów przejazdów pracowników jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu kosztów przejazdów pracowników.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca nie dysponuje własnym środkiem transportu. W celu realizacji zadań statutowych zatrudnia pracowników wykonujących pracę w terenie. Są to: pracownicy socjalni, asystenci rodzin, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, gońcy. Miejscem pracy tych pracowników jest teren miasta, zaś miejscem wykonywania czynności zawodowych jest miejsce zamieszkania lub pobytu podopiecznych lub siedziba Wnioskodawcy. Obowiązek ponoszenia przez zakład pracy kosztów dojazdów tych pracowników do podopiecznych (jako obowiązek pracodawcy wyposażenia pracownika w narzędzia i materiały niezbędne do prawidłowego wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku pracy) wynika z postanowień Kodeksu Pracy oraz Regulaminu Pracy Wnioskodawcy. Ponadto z zapisów art. 121 ust. 3c ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ( Dz. U. z 2017 r., poz. 1769) wynika, że pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy. Pracodawca zwraca pracownikom świadczącym pracę w terenie w całości koszty zakupionego przez nich imiennego biletu sieciowego ważnego przez wszystkie dni miesiąca przy czym zwrot kosztów dojazdu z miejsca pracy do miejsca wykonywania czynności zawodowych stanowi 70% kosztów zakupu imiennego biletu sieciowego. Pracownik przedkłada pracodawcy fakturę za zakupiony przez siebie imienny bilet sieciowy. W związku z tym, że pracownik będzie miał prawo wykorzystywać zakupiony przez siebie bilet sieciowy ważny we wszystkie dni miesiąca również do celów prywatnych kwota stanowiąca 30% wartości biletu stanowić będzie przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Zwrot kosztów dojazdu nie będzie przysługiwał w przypadku nieobecności uprawnionego pracownika w pracy w ciągu całego miesiąca kalendarzowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne