Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.520.2017.1.JK2, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.520.2017.1.JK2
W zakresie skutków podatkowych otrzymania renty wdowiej z Niemiec i środków zgromadzonych przez zmarłego męża w Niemczech w pracowniczych programach emerytalnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2017 r. (data wpływu 27 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania renty wdowiej z Niemiec i środków zgromadzonych przez zmarłego męża w pracowniczych programach emerytalnych w Niemczech - jest:
- nieprawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania renty wdowiej zgodnie z art. 24 ust. 2 lit. a polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania,
- prawidłowe w pozostałym zakresie.
UZASADNIENIE
W dniu 27 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania renty wdowiej z Niemiec i środków zgromadzonych przez zmarłego męża w Niemczech w pracowniczych programach emerytalnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni ma stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z powyższym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mąż Wnioskodawczyni, obywatel Niemiec, mieszkał i pracował na terytorium Niemiec. W Niemczech z tytułu wykonywanej pracy był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, a także odprowadzał składki na pracownicze programy emerytalne utworzone przez jego pracodawcę firmę. Oba pracownicze programy emerytalne firmy finansowane były ze składek pochodzących ze środków pracowników i pracodawcy. Pracowniczy program emerytalny X. był programem obowiązkowym, natomiast Y. był programem dobrowolnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty