Interpretacja indywidualna z dnia 23 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.517.2024.3.ENB
Opodatkowanie świadczenia w postaci ryczałtu na pokrycie kosztów zakwaterowania i przelotów, otrzymanego od pracodawcy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania świadczenia w postaci ryczałtu na pokrycie kosztów zakwaterowania i przelotów, otrzymanego od pracodawcy. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 17 grudnia 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Opis obejmuje stan faktyczny mający miejsce od (...) 2023 r. jak i zdarzenie przyszłe, bowiem opisany stan będzie cyklicznie pojawiał się w przyszłości. Jest Pan (...) pracującym od kilkunastu lat w Arabii Saudyjskiej. Posiada Pan polską rezydencję podatkową. Na przestrzeni lat umowy z pracodawcami saudyjskimi lub powiązanymi z nimi firmami z innych państw miały różną formę. Na podstawie umowy obowiązującej przed (...) 2023 r. pracodawca saudyjski zapewniał Panu zakwaterowanie na czas świadczenia pracy. Natomiast kolejna umowa obowiązująca „od (...) 2023 r. do (...) 2024 r., z możliwością automatycznego przedłużenia, chyba, że jedna ze stron złoży pisemne zawiadomienie o nieprzedłużeniu na 60 dni przed jego zakończeniem”, zmieniła sposób finansowania Pana zakwaterowania. Nowe warunki umowne przewidują, że pracodawca „zapewnia zakwaterowanie” i umowa nie precyzuje, na czym to zapewnienie miałoby polegać. W praktyce od kilku miesięcy pracodawca wypłaca Panu stałą zryczałtowaną kwotę na pokrycie kosztu zakwaterowania, natomiast zawarcie umowy najmu i opłacenie mieszkania w Arabii Saudyjskiej pracodawca zostawia do Pana swobodnego wyboru. W związku z tym zawarł Pan umowę najmu mieszkania i na podstawie otrzymywanej od właściciela faktury opłaca Pan czynsz najmu. Kwota czynszu różni się od kwoty ryczałtu wypłacanego przez pracodawcę; jeśli czynsz najmu jest wyższy od wypłacanego ryczałtu, to opłacanie różnicy leży po Pana stronie. Natomiast jeśli kwota czynszu jest niższa, to różnica pozostaje do Pana dyspozycji i jest Pana przychodem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty