Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.506.2024.2.ENB
Możliwość skorzystania ze zwolnienie przedmiotowego – ulga na powrót.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi na powrót. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie 18 listopada 2024 r. (wpływ).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Siedemnaście lat temu wyjechał Pan na stałe do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia tam pracy. W okresie tym mieszkał i pracował Pan w Wielkiej Brytanii i tam było centrum Pana interesów osobistych i gospodarczych: wynajmował Pan mieszkania, płacił rachunki za mieszkania i telefon, pobierał wynagrodzenie. W okresie do 2023 r. nie podejmował Pan pracy, nie miał żadnych dochodów w Polsce, nie składał Pan zeznań podatkowych i nie mieszkał w Polsce. Przez cały ten okres był Pan kawalerem i nie miał dzieci, również aktualnie. Na dowód zatrudnienia i opłacania podatków w Wielkiej Brytanii załączył Pan pismo z Urzędu Skarbowego w Wielkiej Brytanii potwierdzające Pana zatrudnienie (historia zatrudnienia) oraz opłacone podatki w okresie od 2017 r. do 2024 r. Historia zatrudnienia obejmuje okres od 2017 r. (a nie cały okres pobytu w Wielkiej Brytanii), ponieważ na potrzeby ulgi na powrót, okres ten, według Pana, powinien być wystarczający. W 2020 r. uzyskał Pan również status osiedleńca (settled status), co oznacza, że urzędowo zostało potwierdzone, że w okresie tym mieszkał, pracował i odprowadzał Pan podatki w Wielkiej Brytanii przez co najmniej 5 lat. Na dowód tego załączył Pan list z brytyjskiego urzędu pracy.
W maju 2023 r. wrócił Pan do Polski. Celem powrotu do Polski było przeniesienie interesów osobistych i gospodarczych. Zamieszkał Pan i podjął pracę. Pracę podjął Pan dnia 17 maja 2023 r. na podstawie umowy zlecenia. Następnie u tego samego pracodawcy został Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 17 sierpnia 2023 r. i nadal pracuje u tego samego pracodawcy. Od dnia powrotu do Polski nie podejmował Pan pracy w Wielkiej Brytanii, a po 183 dniach licząc od 17 maja 2023 r. stał się Pan polskim rezydentem podatkowym i w związku z tym w 2024 r. złożył Pan deklarację podatkową w polskim Urzędzie Skarbowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty