15.02.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2017, sygn. 0461-ITPB1.4511.9.2017.1.PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.9.2017.1.PSZ

W jaki sposób ustalić koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży otrzymanej nieruchomości w drodze darowizny od matki, tj. czy prawidłowe będzie ustalenie dochodu (lub straty) ze zbycia ww. opisanej nieruchomości w oparciu o art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako różnicę między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego środka gdzie sam grunt nie podlega odpisom amortyzacyjnym czyli jak ustalić koszt uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny wpisanej do ewidencji środków trwałych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 201) § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2016 r. (data wpływu 2 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni otrzymała od matki nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem użytkowym. Nieruchomość ta została nabyta przez darczyńcę w 2003 r. i była ona w trakcie budowy. Po nabyciu darczyńca dokończyła rozpoczęty budynek, co spowodowało zwiększenie wartości nieruchomości o ponad 30%. Ukończony budynek został oddany do użytkowania jeszcze w 2003 r. i został wpisany do ewidencji środków trwałych i podlegał amortyzacji u darczyńcy. Pierwsze zasiedlenie nastąpiło jeszcze w 2003 r. Od momentu ukończenia budynku darczyńca nie dokonywała już ulepszeń i nakładów przekraczających 30% wartości. Przedmiotem darowizny nie było ani przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, ani zorganizowana część przedsiębiorstwa. Otrzymana w drodze darowizny nieruchomość zabudowana została przeznaczona na rzecz działalności gospodarczej, ujęta została w ewidencji środków trwałych (nie stanowi towaru handlowego) i jest amortyzowana. Nieruchomość zatem jest wykorzystywana w działalności jest wynajmowana innym podmiotom. Nieruchomość ta nie jest wykorzystywana na cele prywatne wyłącznie na rzecz prowadzonej działalności. Wnioskodawczyni nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości. Wnioskodawczyni nie wyklucza w przyszłości zbycia otrzymanej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne