24.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.826.2023.1.MC

Amortyzacja budynku według klasyfikacji środków trwałych pod symbolem 103.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-nieprawidłowe – w części, w jakiej opiera Pan swoje stanowisko na stwierdzeniu, że w Pana sprawie istotne jest rzeczywiste wykorzystanie środka trwałego, nie wyłącznie jego formalna klasyfikacja w dokumentach,

-prawidłowe – w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 23 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 21 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowo-detalicznej zgodnie z PKD: 47.52.Z oraz 55.20.Z – czyli wynajem obiektu noclegowego turystycznego i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

Zwraca się Pan z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej amortyzacji budynku o funkcji mieszkalnej stanowiącego środek trwały w Pana działalności gospodarczej.

Budynek ten zakupił Pan dnia 26 lutego 2019 r. (w załączeniu przesyła Pan wypis aktu notarialnego nr (…)), jest zlokalizowany w (…) przy placu (…). Przyjęcie środka trwałego do użytkowania w firmie nastąpiło dnia 01.03.2019 r. – numer KŚT 103. W momencie zakupu tego budynku była prowadzona w nim działalność handlowo-usługowa, którą Pan z kolei kontynuował. Budynek został przebudowany w roku 2013 r. z lokali mieszkalnych na lokale użytkowe z funkcją usługowo-handlową oraz zakwaterowania krótkoterminowego. W momencie wejścia przepisów od dnia 1 stycznia 2023 r. sytuacja podatkowa tego budynku jest nie do końca klarowna, biorąc pod uwagę przepis podatkowy art. 22c pkt 2. W związku z tymi zmianami zapisu podatkowego skorzystał Pan z pomocy infolinii Krajowej Informacji Skarbowej i uzyskał Pan informację: aby mógł Pan amortyzować cały budynek, musi on widnieć w rejestrze Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) i mieć przypisaną funkcję budynku handlowo-usługowego. W związku z tym podjął Pan działania polegające na zmianie funkcji tego budynku z mieszkalnego na budynek z funkcją usługowo-handlową. W związku z tym udał się Pan do Urzędu Miasta w (…) i otrzymał ostateczną decyzję nr (…) dnia (…) o możliwości zmiany sposobu użytkowania lokali mieszkalnych na I, II piętrze i poddaszu w tym budynku na lokale zakwaterowania turystycznego (załącza Pan decyzję jako dowód przekwalifikowania funkcji budynku). W dalszym postępowaniu przekwalifikowania funkcji budynku przy placu (…) w rejestrze PKOB nie ulegnie zmianie, ponieważ wg Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urząd Miasta w (…) w dalszym ciągu ten budynek będzie miał funkcję budynku mieszkalnego, ponieważ jest tam zakwaterowanie turystyczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne