Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.228.2024.4.AA
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 10 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – o dodatkowa opłatę 7 maja 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(...) (dalej również jako Podatnik lub Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od (...) roku, posiada rezydencję podatkową w Polsce oraz jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce. Do roku 2015 w ramach wynajmu bezpłatnego najmował od ojca zabudowaną garażami działkę (dalej jako: Nieruchomość), gdzie znajdował się parking dla samochodów użytkowanych przez niego w ramach działalności gospodarczej. Należy przy tym wspomnieć, że dana nieruchomość stanowi jedną działkę, dla której została założona Księga Wieczysta (...). Wnioskodawca w roku 2015 wspomnianą wyżej nieruchomość otrzymał od ojca w darowiźnie. Nieruchomość nie była przez niego wprowadzona do Środków Trwałych i konsekwentnie nie była amortyzowana. Na opisywanej nieruchomości była wykonywana działalność gospodarcza Podatnika; służyła ona za garaż i parking dla samochodów użytkowanych w ramach działalności gospodarczej. Podatnik na nieruchomości dokonał utwardzenia parkingu. Dodatkowo, adres ww. nieruchomości został uwzględniony w CEIDG jako „dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej”. Koszty związane z utrzymaniem nieruchomości (np. media), a także koszty remontów i napraw eksploatacyjnych były finansowane w ramach działalności gospodarczej – stanowiły koszt uzyskania przychodu, a VAT uwzględniony w fakturach ww. tytułami stanowił VAT naliczony Wnioskodawcy. Koszty remontów i napraw budynku oraz parkingu nigdy nie przekroczyły 30% wartości nieruchomości. Obecnie wnioskodawca planuje sprzedaż ww. nieruchomości (dalej również jako: Transakcja). Z racji faktu, że nieruchomość stanowi działka zabudowana garażem oraz posiada utwardzony parking, w opinii Wnioskodawcy nie stanowi ona przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty