Interpretacja indywidualna z dnia 21.04.2016, sygn. ITPB2/4511-73/16-4/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-73/16-4/ENB
Opodatkowanie dochodów uzyskanych z pracy na statkach eksploatowanych przez przedsiębiorstwa z siedzibą i zarządem w Norwegii.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2016 r. (data wpływu 21 stycznia 2016 r.) uzupełnionym w dniu 3 kwietnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania ulgi abolicyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 3 kwietnia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania ulgi abolicyjnej.
We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca od 28 sierpnia 2015 r. ma miejsce zamieszkania w Polsce i od tego dnia tutaj posiada ośrodek interesów życiowych zgodnie z art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wcześniej Wnioskodawca był rezydentem Królestwa Szwecji, posiada również podwójne obywatelstwo: polskie i szwedzkie.
Wniosek dotyczy stanu faktycznego zaistniałego od 28 sierpnia 2015 r.
Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku oficera i wykonuje pracę najemną, na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym. Statek jest eksploatowany przez przedsiębiorstwo, z faktycznym zarządem umiejscowionym w Królestwie Norwegii. Siedziba firmy eksploatującej statek, na którym jest zatrudniony Wnioskodawca znajduje się w Norwegii. Statek jest zarejestrowany pod banderą norweską, w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (N.I.S.) i jest zatrudniany, zarówno na norweskim szelfie kontynentalnym, jak i na wodach terytorialnych innych państw przybrzeżnych - między innymi Wielkiej Brytanii, Danii, Malezji, Arabii Saudyjskiej, i wielu innych krajów oraz na wodach międzynarodowych - do prac związanych z działalnością w morskich strefach przybrzeżnych, w związku z badaniem lub eksploatacją dna morskiego lub zasobów naturalnych lub też do innych prac badawczo-konstrukcyjnych na dnie. Wnioskodawca przebywał, przebywa lub będzie przebywał w wymienionych, oraz w innych krajach, w których statek znajdzie zatrudnienie przez okresy nie przekraczające 3-4 dni podczas każdej z podróży, trwającej od 35 do 70 dni, celem zaokrętowania lub wyokrętowania i powrotu do Polski. Pracodawca we własnym imieniu i na swój rachunek nie prowadzi i nie prowadził działalności w morskich strefach przybrzeżnych, prowadzi ją jedynie pośrednio poprzez wyczarterowanie statku wraz z załogą innym podmiotom, które zajmują się działalnością w morskich strefach przybrzeżnych. Praca najemna wykonywana przez Wnioskodawcę jest zatem powiązana również pośrednio z działalnością w morskich strefach przybrzeżnych, ale jest wykonywana na rzecz pracodawcy. Długość zatrudnienia statku do prac jest różna i zależy od wielu czynników. Wnioskodawca jest zatrudniony na stałą umowę o pracę, a więc zatrudnienie przekracza 30 dni w każdym dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym. Pracodawca posiada swoją jedyną siedzibę tylko w Norwegii i nie posiadał, nie posiada, ani nie będzie posiadał zagranicznego zakładu, ani innej zagranicznej placówki w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wynagrodzenie dla Wnioskodawcy było, jest i będzie wypłacane jedynie i bezpośrednio przez norweskiego pracodawcę z siedzibą w Norwegii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty