Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2016, sygn. ITPB1/4511-105/16/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-105/16/MR
Odpłatne zbycie lokalu użytkowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2016 r. (data wpływu 2 lutego 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu wykorzystywanego w pozarolniczej działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu wykorzystywanego w pozarolniczej działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni dnia 31 grudnia 2015 r. zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej, którą prowadziła indywidualnie na własne nazwisko. Działalność opodatkowana była podatkiem dochodowym opłacanym na zasadach ogólnych. Na dzień likwidacji działalności gospodarczej pozostał środek trwały w postaci lokalu, w którym prowadziła działalność gospodarczą. Przedmiotowy lokal w pełnej wartości został zaewidencjonowany i zaliczony do środków trwałych jej działalności. Lokal nie został zamortyzowany w pełnej wysokości. Lokal nr 16 nabyła dnia 8 września 2006 roku Repertorium A, umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowa sprzedaży. Wartość nieruchomości wg aktu notarialnego wynosi 48.200 zł. Lokal nabyła wraz z małżonkiem, a z zapisów § 3 aktu notarialnego wynika, że przedmiot umowy kupili z majątku wspólnego na potrzeby prowadzenia przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej oraz że w małżeństwie obowiązuje ustawowy ustrój majątkowy. Natomiast w § 1 zbywca oświadczył, że część składowa nabywanej nieruchomości stanowi murowany, dwupiętrowy, podpiwniczony budynek mieszkalno-użytkowy, obejmujący jedenaście lokali mieszkalnych oraz pięć użytkowych wybudowanych w 1961 roku. Z zapisów księgi wieczystej wynika, iż nabyty lokal położony jest na terenie mieszkalnym. Z treści § 2 aktu notarialnego wynika, że nabyty lokal usytuowany jest w budynku użytkowo-mieszkalnym i dotyczy lokali mieszkalnych oznaczonych nr ...-... oraz lokali użytkowych oznaczonych nr ...-.... Do czynności sprzedaży Starosta przedłożył m.in.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty