Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2015, sygn. IPPB2/4511-637/15-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-637/15-4/MK
Czy kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży lub zbycia akcji polskiej spółki kapitałowej poprzez ich wniesienie do FIZ będzie cena zakupu akcji uregulowana poprzez potrącenie zobowiązania z tytułu zapłaty z inną wierzytelnością?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2015 r. (data wpływu 29 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży lub zbycia akcji polskiej spółki kapitałowej poprzez ich wniesienie do FIZ nabytych w wyniku potrącenia zobowiązania z tytułu zapłaty z inną wierzytelnością - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży lub zbycia akcji polskiej spółki kapitałowej poprzez ich wniesienie do FIZ nabytych w wyniku potrącenia zobowiązania z tytułu zapłaty z inną wierzytelnością.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.); (dalej: Ustawa PIT). Wnioskodawca będzie wspólnikiem spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze (dalej: Spółka). W przyszłości może dojść do sytuacji, w której Wnioskodawca zakupi od Spółki posiadane przez nią akcje polskiej spółki kapitałowej za cenę odpowiadającą wartości rynkowej tych akcji. Przed zakupem akcji Wnioskodawca zawrze ze Spółką umowę pożyczki, w ramach której Spółka zobowiąże się przenieść na własność Wnioskodawcy określoną ilość pieniędzy (zobowiąże się udzielić pożyczki), a Wnioskodawca zobowiąże się zwrócić tę samą ilość pieniędzy (zobowiąże się zwrócić pożyczkę).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty