Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2015, sygn. IBPBI/1/4511-306/15/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/4511-306/15/ZK
Czy Wnioskodawczyni będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od znaku towarowego objętego prawem ochronnym, nabytego w drodze darowizny, który będzie wykorzystywany gospodarczo dla potrzeb prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, od wartości ustalonej w darowiźnie określonej jako wartość rynkowa?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 10 marca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 13 marca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wskazanego we wniosku prawa ochronnego do znaku towarowego oraz sposobu ustalenia jego wartości początkowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 marca 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wskazanego we wniosku prawa ochronnego do znaku towarowego oraz sposobu ustalenia jego wartości początkowej.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni otrzymała do majątku osobistego w drodze darowizny (czynności nieodpłatnej) od swojego małżonka wartość niematerialną i prawną w postaci zgłoszonego do ochrony znaku towarowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest znakiem słowno-graficznym (znak towarowy posiada prawa potwierdzone stosowną decyzją wydaną przez Urząd Patentowy). Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Darowany znak towarowy należał do majątku odrębnego darczyńcy (darczyńca był jego 100% właścicielem). Wskazany znak towarowy mimo, że darczyńca prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą (jako osoba fizyczna) stanowił jego majątek prywatny (osobisty). Składnik ten nie był w przeszłości wykorzystywany przez darczyńcę na potrzeby jego działalności gospodarczej (nie był wprowadzony ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej działalności gospodarczej; nie były też od jego wartości początkowej dokonywane odpisy amortyzacyjne).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty