Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2015, sygn. IBPBII/2/4511-39/15/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/4511-39/15/JG
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 7 stycznia 2015 r. (data otrzymania 9 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 stycznia 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca wspólnie z małżonkiem w 2003 r. do majątku wspólnego zakupił mieszkanie kawalerkę o pow. 36,97 m2. Małżonkowie nie mieli rozdzielności majątkowej. Małżonek Wnioskodawcy zmarł 12 kwietnia 2013 r. Po śmierci małżonka Wnioskodawca ze względu na swój wiek i stan zdrowia przeniósł się do Domu Pomocy Społecznej, a 9 maja 2014 r. sprzedał mieszkanie. Wnioskodawca w 2014 r. zgłosił się do urzędu skarbowego celem ustalenia czy należy się podatek dochodowy od sprzedaży. Wnioskodawca został poinformowany o konieczności złożenia zeznania podatkowego za 2014 r. i zapłacenia podatku dochodowego, jako że sprzedaż mieszkania nastąpiła przed upływem terminu zwalniającego z podatku zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż Wnioskodawca jako wdowiec stał się właścicielem połowy mieszkania.
Wnioskodawca podkreślił, że WSA w Gdańsku uznał, że organy podatkowe zinterpretowały przepisy na swoją korzyść (in dubro profisco) stosując w tej sprawie rozszerzającą wykładnię ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem sądu, skoro małżonkowie nabyli raz nieruchomość do majątku wspólnego do niepodzielnej ręki, to wdowa nie mogła nabyć jej powtórnie. Wnioskodawca potwierdza powyższe zdanie sądu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty