Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2015, sygn. ILPB4/423-499/14-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-499/14-2/MC
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umorzenia odsetek od pożyczki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2014 r. (data wpływu 15 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umorzenia odsetek od pożyczki:
- jest prawidłowe w odniesieniu do pyt. nr 1,
- jest prawidłowe w odniesieniu do pierwszej części pyt. nr 2,
- jest prawidłowe w odniesieniu do pyt. nr 3,
- jest prawidłowe w odniesieniu do pyt. nr 6 w części dotyczącej Pożyczkodawcy,
- jest nieprawidłowe w odniesieniu do pyt. nr 7,
- jest prawidłowe w odniesieniu do pyt. nr 8,
- jest prawidłowe w odniesieniu do pyt. nr 9 w części dotyczącej Pożyczkodawcy.
UZASADNIENIE
W dniu 15 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umorzenia odsetek od pożyczki.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawca (dalej: Pożyczkodawca) udzielił pożyczek spółce A S.A. (zwanej dalej Pożyczkobiorcą). Spółki są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów prawa podatkowego (Wnioskodawca posiada 73,35% udziałów w kapitale akcyjnym Pożyczkobiorcy). Umowy pożyczek zostały zawarte w latach 2008, 2012 oraz 2013. Pożyczkodawca na mocy uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników umorzył Pożyczkobiorcy odsetki naliczone od pożyczek za rok 2013. U Pożyczkobiorcy wartość umorzonych odsetek została zaliczona do przychodów podatkowych. Uznano, iż Pożyczkobiorca w związku z umorzeniem odsetek od pożyczek uzyskał korzyść majątkową poprzez zmniejszenie zobowiązania do spłaty wynagrodzenia z tytułu korzystania z kapitału udostępnionego mu przez wspólnika. U Wnioskodawcy fakt umorzenia odsetek od pożyczek został potraktowany jako neutralny podatkowo. W dniu 22.07.2014 u Wnioskodawcy została wszczęta kontrola podatkowa w zakresie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku dochodowego do osób prawnych za rok 2013 oraz podatku od towarów i usług za okres 01.11.2013 do 30.11.2013. Kontrolę zakończono protokołem kontroli podatkowej doręczonym Wnioskodawcy dnia 03.09.2014. W ramach przeprowadzonej kontroli, w zakresie zagadnienia będącego przedmiotem niniejszego wniosku, organ poczynił ustalenia skutkujące uznaniem, iż Wnioskodawca (tj. Y będący Pożyczkodawcą) zaniżył przychód podatkowy w związku z uznaniem przez Wnioskodawcę, iż umorzenie pożyczek wobec Pożyczkobiorcy jest dla niego neutralne podatkowo. Organ podatkowy oszacował zatem przychód po stronie Pożyczkodawcy z tytułu umorzenia odsetek od pożyczek. Organ w protokole uzasadnił, iż doszacowanie przychodu podatkowego zostało dokonane ze względu na fakt, że Wnioskodawca zaniżył podstawę opodatkowania o kwotę umorzonych odsetek. Zdaniem organu umorzenie odsetek pozwoliło przerzucić na Pożyczkodawcę koszty finansowania działalności Pożyczkobiorcy, co skutkowało zaniżeniem przychodu podatkowego Pożyczkodawcy. Dodatkowo organ zakwestionował wysokość stopy procentowej, w oparciu o którą zostały naliczone odsetki od pożyczek za rok 2013. Stopa oprocentowania pożyczek ustalona między stronami wyniosła WIBOR3M+0,5 punktu procentowego. Organ przyjął, iż wynagrodzeniem Pożyczkodawcy (tj. przychodem określonym w formie szacunku) z tytułu umorzenia odsetek od pożyczek są odsetki, a jako właściwą do ustalenia wysokości tych odsetek przyjął stopę oprocentowania kredytów wyliczoną jako średnią stopę z danych porównywalnych wskazanych w dokumentacji podatkowej sporządzonej przez Wnioskodawcę na podstawie art. 9a updop. Wnioskodawca w przedłożonej dokumentacji podatkowej wskazał, iż w zakresie udzielenia pożyczek, za porównywalne co do wysokości wynagrodzenia z tytułu udostępnienia kapitału można uznać oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki, tj. A SA, B, C SA, co do których wiedzę posiadały obie spółki z uwagi na współpracę z ww. bankami w zakresie udzielania finansowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty