Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.635.2024.1.ASK
Skoro poręczenie jest odrębną transakcją od umowy kredytu, a na zawarcie umowy poręczenia nie mają wpływu powiązania pomiędzy podmiotami, a sama transakcja odbywa się na warunkach rynkowych to w takim przypadku samo poręczenie, a także ewentualna spłata przez Spółkę zobowiązań (kredytu bankowego) Nowej Spółki dokonana w ramach udzielonego poręczenia, nie stanowi dochodu z ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie uznania, że:
- świadczenie Spółki (jako wynajmującego) na rzecz Nowej Spółki (jako najemcy) polegające na oddawaniu Nowej Spółce do używania środków produkcji stanowiących maszyny i urządzenia lub nieruchomości w zamian za umówiony czynsz nie będzie stanowić po stronie Spółki ukrytego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT - jest prawidłowe;
- udzielenie przez Spółkę (jako poręczyciela) na rzecz banku (jako wierzyciela) opisanego poręczenia na wypadek gdyby Nowa Spółka (jako dłużnik) nie wykonała zobowiązań z umowy kredytowej nie będzie stanowić po stronie Spółki ukrytego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku powstania po stronie Spółki ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także jako „Spółka”) spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która ma siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest wytwarzanie produktów przemiału zbóż (PKD 10.61 .Z). Spółka prowadzi też działalność m.in. w zakresie produkcji pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek (PKD 10.71.Z) oraz sprzedaży detalicznej pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.24.Z).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
