Interpretacja indywidualna z dnia 18.03.2015, sygn. ITPB2/415-1122/14/MU, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1122/14/MU
Skutki podatkowe zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2014 r. (data wpływu 9 grudnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 marca 2015 r. (data wpływu 12 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 grudnia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 marca 2015 r. (data wpływu 12 marca 2015 r.).
We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej, nie jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca w 1989 r. z ówczesną małżonką zakupił do ustawowej wspólności majątkowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W 2012 r. nastąpiło rozwiązanie małżeństwa przez rozwód i poprzez umowę o podziale majątku wspólnego sporządzoną w formie aktu notarialnego w dniu 28 czerwca 2012 r. Wnioskodawca przeniósł do swojego majątku osobistego całość przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z wkładem budowlanym nabytym z majątku dorobkowego. W 2015 r. Wnioskodawca planuje zamienić w drodze umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego na udział w 1/2 własności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Zgodnie z operatem szacunkowym z dnia 21 sierpnia 2014 r. rynkową wartość przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z wkładem budowlanym oszacowano na kwotę 250.000 zł co stanowi równowartość udziału 1/2 własności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym nabywanej w drodze zamiany. Przedmiotowa zamiana dokonana będzie bez dodatkowych dopłat i obciążeń od którejkolwiek ze stron oraz nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej. Przedmiotem podziału majątku małżonków były inne składniki majątku (ruchomości i nieruchomości). Wartość otrzymanego, w wyniku podziału, składnika majątkowego tj. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego mieściła się w udziale, jaki przysługiwał Wnioskodawcy przed tym podziałem w majątku dorobkowym małżeńskim. Podział majątku nastąpił, na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego bez spłat i dopłat. Była żona otrzymała majątek o większej wartości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty