Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2014, sygn. IBPBI/1/415-620/14/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-620/14/BK
w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania odszkodowania zasądzonego z tytułu naruszenia praw autorskich stanowiących własność (majątek) spółki jawnej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 maja 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 26 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania odszkodowania zasądzonego z tytułu naruszenia praw autorskich stanowiących własność (majątek) spółki jawnej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 maja 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania odszkodowania zasądzonego z tytułu naruszenia praw autorskich stanowiących własność (majątek) spółki jawnej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Przychód osiągany z tytułu udziału w spółce opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spółka jawna zajmuje się m.in. udzielaniem licencji na korzystanie z utworów (programów komputerowych) stanowiących jej własność.
Przed sądem okręgowym i sądem apelacyjnym toczyło się postępowanie sądowe z powództwa spółki jawnej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, o zapłatę odszkodowania z tytułu naruszenia praw autorskich spółki przez osobę trzecią. Naruszenie to polegało na korzystaniu przez osobę trzecią z utworu (programu komputerowego), mimo wygaśnięcia obowiązywania licencji. Postępowanie zakończyło się prawomocnym zasądzeniem odszkodowania. Podstawą prawną zasądzonego odszkodowania był art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty