07.10.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2014, sygn. ITPB1/415-730/14/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-730/14/AD

Skutki podatkowe przeniesienia własności udziałów sp. z o.o. na podstawie umowy datio in solutum.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że - stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2014 r. (data wpływu 8 lipca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 września 2014 r. (data wpływu 12 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu z tytułu przeniesienia własności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie datio in solutum - jest nieprawidłowe;
  • sposobu ustalenia przychodu i jego kosztów uzyskania w przypadku przeniesienia własności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie datio in solutum - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia własności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie datio in solutum.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 4 września 2014 r. Nr ITPB1/415-730/14-2/AD wezwano Wnioskodawcę do ich usunięcia. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 9 września 2014 r. (data wpływu 12 września 2014 r.).

W ww. wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawczyni jest zamężna. Małżonków łączy ustawowa wspólność majątkowa. Intencją małżonków jest dokonanie rozdziału przypadających im majątków w taki sposób aby stały się one ich majątkami odrębnymi. W tym celu małżonkowie zamierzają ustanowić umowną rozdzielność majątkową, w której określą udział każdego z małżonków w powstałej w wyniku ustanowienia rozdzielności masie majątkowej. Następnie małżonkowie zamierzają znieść powstałą między nimi współwłasność ułamkową i dokonać faktycznego podziału konkretnych składników majątkowych, które stanowić będą majątek odrębny każdego z małżonków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne