Interpretacja indywidualna z dnia 23 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.866.2024.2.KP
Skutki podatkowe zawarcia umowy zwalniającej z długu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 12 grudnia 2024 r. – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pan A.A (dalej określany jako „Wnioskodawca”) ma miejsce zamieszkania w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce X. (dalej określanej jako „spółka X”). Spółka X ma siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce.
Wnioskodawca jest członkiem zarządu spółki X oraz posiada bezpośrednio więcej niż 25% udziałów w spółce X.
Spółka X zawarła umowę pożyczki z inną spółką (dalej określaną jako „umowa pożyczki”). W ramach tej umowy spółka X jest pożyczkodawcą, a inna spółka jest pożyczkobiorcą.
Przedmiotem umowy pożyczki są środki pieniężne. Umowa pożyczki jest oprocentowana.
Wnioskodawca i spółka X zawarli umowę poręczenia (dalej określaną jako „umowa poręczenia”). Jest to umowa poręczenia w rozumieniu art. 876 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. W ramach tej umowy Wnioskodawca jest poręczycielem, a spółka X jest wierzycielem.
Przedmiotem umowy poręczenia jest zobowiązanie się Wnioskodawcy do wykonania zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki, czyli zobowiązanie do spłaty kapitału pożyczki w sytuacji gdyby pożyczkobiorca nie spłacał tej pożyczki. Umowa poręczenia jest odpłatna. Umowa poręczenia została zawarta przez Wnioskodawcę jako osobę prywatną.
Pożyczkobiorca zaprzestał spłaty pożyczki. W związku z tym na podstawie umowyporęczenia Wnioskodawca, jako poręczyciel, zaczął dokonywać na rzecz spółki X spłaty kapitału pożyczki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty