Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2014, sygn. ITPB2/415-1040/13/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1040/13/MN
Czy Wnioskodawczyni przeznaczając przychód ze sprzedaży otrzymanych w darowiźnie od brata nieruchomości w terminie do 31 grudnia 2015 r. na zakup jakiejś części lub udziału w nieruchomości stanowiącej działkę zabudowaną domem mieszkalnym jednorodzinnym należącym do matki Wnioskodawczyni, będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy Wnioskodawczyni, kalkulując dochód ze zbycia nieruchomości, będzie mogła zaliczyć do kosztów zbycia tej nieruchomości prowizję zapłaconą pośrednikowi pomagającemu w jej sprzedaży?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2013 r. (data wpływu 18 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości w części zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowizji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami - jest nieprawidłowe, w pozostałej części jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
W dniu 9 września 2013 r. Wnioskodawczyni nabyła w drodze darowizny od brata trzy lokale mieszkalne. Są to pierwsze nieruchomości jakich stała się właścicielką. Z jednego z tych mieszkań korzystała nieodpłatnie na podstawie użyczenia w trakcie studiów w latach 2008-2011. Po zakończeniu studiów wyższych i wyjściu za mąż, Wnioskodawczyni podjęła decyzję o towarzyszeniu mężowi w podróżach (małżonek jest cudzoziemcem), w związku z czym jeden z niedawno podarowanych lokali stał się przedmiotem najmu w okresie między dniem 5 sierpnia 2011 r. a dniem 31 lipca 2013 r. Wnioskodawczyni jako wynajmująca (na podstawie umowy użyczenia z dnia 5 sierpnia 2011 r.) wynajęła to mieszkanie znajomej ze studiów. Fakt ten został zgłoszony do właściwego Urzędu Skarbowego i od przychodu z najmu za cały okres trwania umowy płacony był stosowny podatek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty