Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2013, sygn. IBPBI/1/415-472/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-472/13/AP
dot. możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu remontu lokalu wykorzystywanego w tej działalności na podstawie spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wydatki poniesione na zakup wyposażenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 15 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:
- możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu remontu lokalu wykorzystywanego w tej działalności jest prawidłowe,
- możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na zakup wyposażenia ww. lokalu jest prawidłowe,
- momentu zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na zakup ww. wyposażenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu remontu lokalu wykorzystywanego w tej działalności oraz z tytułu zakupu jego wyposażenia.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, m.in. w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ujmuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W dniu 8 marca 2013 r. Wnioskodawczyni oraz Jej małżonek nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Małżonek Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, a między małżonkami istnieje małżeńska wspólność majątkowa. Wnioskodawczyni postanowiła cały lokal objęty spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego przeznaczyć do wynajmu w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych 8 marca 2013 r. W dniu przyjęcia do używania ww. prawo do lokalu mieszkalnego nadawało się do gospodarczego wykorzystania na potrzeby wynajmu na cele mieszkaniowe. Jednakże przed pierwszym wynajmem, Wnioskodawczyni przeprowadziła prace remontowe w tym lokalu. Były to w szczególności prace polegające na wymianie instalacji sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych, c.o., gazowych, malowaniu ścian, wymianie drzwi, wymianie glazury, wymianie paneli podłogowych, remoncie łazienki i kuchni. Dodatkowo Wnioskodawczyni dokona zakupu mebli oraz wyposażenia lokalu, których jednostkowa wartość nie przekracza kwoty 3.500 zł. W ramach wykonanych prac nie zmieniło się przeznaczenie lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty